26
Říj
Off

Historie mobilních telefonů

Mnoho z nás, dětí minulého tisíciletí, ještě dobře pamatuje začátky mobilních telefonů. Na dobu temna, kdy telefon znamenal ten se šňůrou a „mobilní“ telefon se dal využít jako zbraň, případně posloužil jako drahá cihla.
Za 40 let se toho může stát opravdu hodně. Pokud však jde technologie, vrátit se o 40 let neznamená návrat do osmdesátek, nýbrž do dnů Ježíše Krista.
Jaké mobily a výrobci byli průkopníky, kteří všechen pokrok umožnili? Vzdejme prosím holt tomuto štíhlému výběru zapomenutých hrdinů:
tlačítkové mobily
· Motorola DynaTAC 8000X
Motorola byla jednou ze značek, která měla na počátečním pokroku nejvíce zásluh. Byl to právě Martin Cooper, zasloužilý inženýr Motoroly, který v roce 1973 uskutečnil první hovor z mobilního telefonu.
Dynatac 8000X, který byl prvním komerčním telefonem, poskytl 30 minut hovoru, šest hodin pohotovostního režimu a pojmul 30 telefonních čísel. Jeho cena byla v té době neuvěřitelných 2639 britských liber.
Zásluhou ceny a celkové nepraktičnosti telefonu vzestupný trend mobilní telefony začaly zaznamenávat až mezi roky 1990 a 1995. Toto období přineslo revoluci v designu a přenositelnosti. Přičemž se mobilní zařízení poprvé začali objevovat v rukou průměrných spotřebitelů.
· Nokia 6110
Tuto klasiku si dobře pamatuji. Na tuzemský trh přišla ke konci devadesátých let. Nokia 6110 nabídla mimo základní funkce také kalkulačku, tři hry (Memory, Snaky, Logic) a kalendář.
Zásluhou inovativní práce inženýrů finské firmy Nokia tak došlo k mílovým skokům, které mimo jiné představoval i tento model.
foto mimča

· Nokia 3310
Další model od zasloužilého výrobce si vydobyl nebývalý úspěch. V roce 2017 došlo dokonce k jeho znovuzrození v podobě mladšího, barevnějšího bratříčka.
Nokia 3310 zůstává legendou, především díky své nezničitelnosti. Na internetu tak lze dohledat nespočet vtipů s touto tématikou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Nezařazené