3
Pro
Off

Jak nejlépe vybrat lustr

Lustry jsou nedílnou součástí každého domu, bytu, kanceláře nebo obchodu. Osvětlení potřebujeme doma každý den a nejvíce ho využíváme především v zimních měsících, kdy jsou dny krátké a je brzy večer tma. Dnes si můžeme vybírat z několika typů lustrů. Klasické lustry byli typické pro každou domácnosti, vzhledově jsou velice luxusní a na osvětlení se používají především žárovky ve tvaru svíček. Tyto lustry jsou bohatě zdobené krystaly nebo drahými kovy a hodí se tak do interiérů, kde podtrhují luxusní vzhled. Velice oblíbené jsou závěsné lustry, jejichž výhoda spočívá v tom, že si jejich základní délku můžete různě upravovat. Lustry se využívají se stínítkem a hodí se do místností s vysokými stropy. Pokud máte nízké stropy, dobrou volbou pro vás bude stropní lustr. Ten se montuje přímo na strop, takže v místnosti nezavazí a hodí se do interiérů, kde nebude narušovat její vzhled. Pokud toužíte po opravdu minimalistickém provedení, pořiďte si bodové lustry. Ty se zapouštějí přímo do stropu a jsou velmi úsporné. Nevýhodou je jejich instalace a také nejsou designově zajímavé a elegantní.

lustr

Při výběru lustru berte v potaz rozměry místnosti. Pro místnost o rozloze 20 m2 je vhodná šířka lustru 70 až 80 cm. Do menších místností o rozloze 15 m2 vybírejte lustry do 70 cm. Také je třeba brát v ohledu to, jestli je místnost plná nábytku nebo spíše prázdnější. V místnosti zaplněné nábytkem budete potřebovat menší lustry a ve vzdušných místnostech využijete i větší lustry, případně kombinaci více lustrů.

lustr

Posledním bodem, na který je třeba se při výběru lustru zaměřit, je typ místnosti. Do kuchyně se hodí stropní svítidla, která často bývají součástí kuchyňské linky. Nad jídelní stůl můžete vybrat stahovací nebo prodloužený lustr, a pokud máte velikou jídelnu, určitě zvažte koupi velkého lustru. Lustry do obýváku vybírejte pečlivě. V obýváku totiž trávíme nejvíce času a přijímáme zde různé návštěvy, proto vyberte takový lustr, který bude nejlépe korespondovat se stylem celé místnosti. V ložnici nepotřebujete silné světlo a hodí se sem všechny typy nabízených lustrů.