19
Čvc
Off

Proč dát přednost LED zářivce před klasickou skleněnou trubicí

Všesměrové vs. směrové osvětlení– klasické lineární zářivky po zažehnutí výboje začnou vyzařovat světlo do všech směrů, luminiscenční vrstva se nachází na celé ploše válce skleněné trubice a vzhledem k tomu, že se trubice nachází v uzavřeném tělesu, jde o nehospodárný světelný zdroj. Část světelné energie směřuje do zadní části krytu, odkud je zčásti pohlcována a nevyužita. LED zářivky mají naopak diody umístěné pouze ve směru osvitu a jejich efektivita je vyšší.
zářivkové osvětlení v šatně
Spotřeba energie– kromě směrovosti je nasnadě také samotný příkon. U klasických zářivek je vyšší řádově o desítky procent při shodné hodnotě světelného toku. Z ekonomického hlediska se tedy vyplatí nahradit stávající technologii nízkotlakých výbojek polovodičovými prvky.
Délka provozu– jednou z nejpodstatnějších výhod technologie polovodičových světelných zdrojů je jejich životnost. Dnes již běžně přesahuje 25 tisíc hodin a výjimečná nejsou ani rozmezí 50 – 100 tisíc hodin spolehlivého provozu. Elektronické prvky jsou napájeny nízkým napětím přes přívodní transformátor, nepřehřívají se, a tím pádem mohou pracovat spolehlivě řadu let. Zbytkové teplo je totiž tím zásadním omezujícím faktorem, který zkracuje životnost klasických zářivek na řádově pouhé tisíce hodin.
promítací sál
Rozsah barevných teplot– u výbojkových zářivkových trubic, zvláště těch starších, které ještě dnes mohou být v činnosti v některých domácnostech, je teplota vyzařovaného světla poměrně studená a hodí se spíše pro osvětlování pracovišť, jako jsou dílenské provozy, montážní linky apod. Jejich ostré světlo se však nehodí tam, kde je třeba nastolit určitou intimitu a poklidnou atmosféru, např. v obývacím pokoji nebo v ložnici. led zářivku https://www.lightpark.cz/kompaktni-zarivky/ lze vybírat i v teplé bílé barvě s teplotou chromatičnosti přibližně 3200 K a je možné ji umístit prakticky kamkoliv. Na výběr máme různé délky a nejsme vázáni pouze na jeden rozměr trubic, na který byli lidé zvyklí před několika desítkami let.

5/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup