15
Led
Off

Rakytníkový sirup – vitamínová bomba

Rakytník je keř nebo malý strom, který má nažloutlé až oranžové plody, které jsou plné vitamínů. Často se o ní mluví jako o rostlině budoucnosti, jelikož nejen plody, ale celá rostlina obsahuje tělu prospěšné látky. Je velmi bohatý na vitamín C, obsahuje ale také vitamín A, B, D, E, K a P, ale ještě další látky, které našemu tělu prospívají. Například hippopheinu, který se v našem těle přeměňuje na serotonin. Ten je důležitý pro vitalitu, chrání proti depresím a dokonce i nádorům.

rakytník

Plody rakytníku se můžou jíst čerstvé, ale vyrábí se z nich i šťávy, marmelády, olej nebo sirupy. Z listů i plodů se vyrábějí také čaje. A s čím vám může rakytník pomoci?
Je dokázáno, že zvyšuje imunitu, takže je dobré ho v nějaké formě užívat v chřipkových obdobích, na podzim a na začátku jara. Doporučuje se jako pomocník při chemoterapiích a ozařování. Dalším pomocníkem je při regeneraci oční rohovky, jelikož jeho látky pomáhají například u šerosleposti nebo defektu rohovky. Olej z rakytníku má blahodárné účinky na pokožku – zlepšuje hojení ran a popálenin, ale také ekzémů nebo lupenky. V neposlední řadě vám pomůže s trávením a podpoří správné fungování krevního oběhu.

Sběr plodů rakytníku se může zdát jako oříšek, protože ačkoliv roste v trsech, větve mají ostré ostny. Proto se většinou odřízne celá větvička těsně pod prvním plodem. Ta se poté dá do mrazáku a po jednom dni se dají z větvičky lehce oklepat. Pokud ale rakytník ve svém okolí nemáte, není nic jednoduššího, než si sehnat už vyrobený rakytníkový zázrak. Můžete vyzkoušet třeba výborný rakytníkový sirup.

Rakytníkový sirup

Rakytníkový sirup je výbornou vitamínovou bombou, která chutí může připomínat třeba pomeranč. Je plný vitamínu C, posiluje imunitu a obsahuje antioxidanty. Můžete ho pít tak jak jste zvyklý s vodou nebo si ho můžete přilít do čaje, domácí limonády nebo drinků. Dá se pít v horkých i studených nápojích, takže u vás najde využití celý rok.