31
Led
Off

S realitkou nebo bez ní?

Když chceme vlastní bydlení, obvykle řešíme velmi zásadní otázku a totiž: „Bude v mé situaci vhodnější pronájem, nebo mám jít do hypotéky?“ Obě řešení totiž představuje určité klady a zápory. Obě řešení přinášejí určitá rizika. Nelze položit paušální odpověď, protože pro každého je jiná. Záleží na současné sociální situaci, na příjmech, na tom, jaký typ úvazku máme v zaměstnání a v neposlední řadě také na věku. Čím je člověk mladší, tím menší břemeno pro něj hypotéka představuje.

Nicméně dotaz pronájem nebo hypotéka není předmětem našeho zamyšlení, i když do jisté míry s tématem souvisí.

Další otázku, kterou si položíme a to bez ohledu na to, zda máme zájem o pronájem či koupi bytu je, jakým způsobem a kde? Stejně tak, pokud nabízíme byt k pronájmu nebo k prodeji, klademe si otázku, u které realitky? S realitním i kancelářemi jsou totiž zkušenosti různé a proto je na místě velká opatrnost. Vždy se najde dost případů, kdy realitka nejednala korektně, nebo zájmy klientů vyloženě vážně poškodila a člověk pak má velké obavy, zda nemůže sednout na lep podvodníkům. Samozřejmě seriózním realitním kancelářím to není jedno, protože i tuto práci mnozí dělají s velkou láskou a zaujetím a podvodní realitní makléři poškodili především jejich jméno.

Pozor na možná rizika

Proto se mnohým vnucuje otázka, zda neprodávat či nepronajímat byty bez realitních kanceláří. Dokonce najdete na internetu speciální webové stránky, kde lidé sdílí své zkušenosti.

Samozřejmě záleží na každém. Ale je rozhodně na místě uvědomit si určitá rizika. Vypíchněme dvě nejpodstatnější.
1. Nejčastějším argumentem proti realitkám je ten, že si berou vysokou provizi. Když se ale seznámíte s nabídkou prodejů a pronájmu bez realitky, zjistíte, že cena je často vyšší, i když by člověk měl očekávat pravý opak. Realitní makléři totiž dokáží posoudit objektivitu ceny.
2. Realitní makléři Vám poskytnou v rámci ceny neocenitelné poradenství. Právní stránku prodeje či pronájmu, informace ohledně katastru nemovitostí, nezřídka Vám vyřídí dokonce i hypotéku a postarají se o to, abyste získali tu nejvýhodnější hypotéku na základě Vašich individuálních požadavků a možností.