5
Čvn
Off

San Francisco prosazuje zákaz aromatizovaných výrobků pro kuřáky

Takzvaný vaping je moderní označení pro vdechování aromatizované páry, obsahující nikotin, prostřednictvím speciálního zařízení, typicky elektronické cigarety. Mnoho lidí očekávalo, že hlasování bude těsné, ale konečný výsledek ukázal 68 % hlasů ve prospěch návrhu E, který byl popsán jako jedna z nejvíce omezujících politik v USA. Tento návrh prošel navzdory svým oponentům, skupinám podporujícím zákaz, které vykazují mnohem vyšší výdaje. Většina z příslušných finančních prostředků pocházela od RJ Reynolds Tobacco Company, která napumpovala odhadem 12 milionů dolarů do reklamní kampaně. Soudě podle samotných reklam je nicméně obtížné přesně určit, kam peníze směřovaly.
zapálená cigareta.jpg
Opozice pocházela také od Grega Conleyho, prezidenta American Vaping Association, který označil hlasování za frašku, a stěžoval si, že „antivapingoví extrémisté klamou sanfranciské voliče, aby dospělým kuřákům ztížili jejich snahu s kouřením přestat“. Zdravotnické skupiny ve městě však ocenily hlasování jako model do budoucna. Obavy z „vapingové epidemie“, která se šíří po amerických školách, jsou v posledních letech na vzestupu, neboť v období od roku 2011 do roku 2015 došlo k nárůstu popularity této aktivity mezi středoškoláky o více než 900 %. Mnozí považují návrh E za důležitý krok v boji proti výrobkům, které lákají mladistvé do používání tabákových výrobků se sladkou příchutí. Doktorka Melissa Welchová ze sdružení American Heart Association řekla, že doufá, že hlasování bude prvním krokem k ukončení prodeje tabákových slazených výrobků předtím, než závislost na nikotinu pohltí novou generaci mladých lidí.
elektronická cigareta v ruce.jpg
Výsledky hlasování byly oznámeny ve stejný den, kdy americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámil, že pokračuje v kampani proti vapingu mezi mladými lidmi. Komisař FDA, Scott Gottlieb, uvedl ve svém prohlášení: „Povedeme představitele tabákového průmyslu k odpovědnosti za jednání podporující závislost mezi mládeží. Neexistuje žádný přijatelný počet dětí užívajících tabákové výrobky.“


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Nezařazené