25
Říj
Off

Falešný kupující

Celosvětová počítačová síť, která nám dává možnost komunikovat s lidmi z jiného koutu planety, má své obrovské přínosy i v dostupnosti služeb i možnosti nabízet služby vlastní. Dokonce je možné na bazarovém serveru vystavit něco, čeho bychom se rádi za úplatu zbavili.

Jednou jsem takto nabízel hudební nástroj, který mi doma jen překážel. Nafotil jsem několik snímků, napsal k němu poutavou inzerci a nabídku jsem zveřejnil. Trvalo asi měsíc, než se ozval první zájemce. Psal, že je z Itálie a že má o můj nástroj zájem. Vyměnili jsme si několik zdvořilostních mailů. Pak mě poprosil, jestli by mi mohl poslat peníze na účet. Inu, neměl jsem s tím problém.
Drobný pohled

Ale situace se začala jaksi zamotávat. Protože dalším jeho přáním bylo, zda bych mu mohl dopředu zaplatit za dovoz kontrabasu do jeho země. Peníze jsem měl složit na účet osoby s bydlištěm v Číně. Pak očekávat, že se mi na mém účtu uvolní finanční prostředky za prodej kontrabasu. Včetně obnosu za přepravu, který by se mi tak měl vrátit.

Ze začátku jsem byl nadšený, že jsem našel kupujícího pro svůj nástroj a kdybych měl dostatek peněz, které si kupující ode mne žádal, asi bych o tom ani moc nepřemýšlel. I když bych měl podezření, že se jedná o podvod. Tak jsem byl z potenciálního obchodu nadšený.

Každopádně jsem však na jeho žádost odpověděl, že nemám tolik peněz, abych mu je dopředu poslal. Což strhlo lavinu nadávek a výhrůžek ze strany kupujícího. Naštěstí jsem měl všech pět pohromadě a ozval se do banky, jestli je to tak, jak se mě ten podvodník snaží přesvědčit. Jestli mám čekat, že u mne zazvoní exekutor nebo policie nebo nějaký jeho mafiánský kamarád.
E-mailová komunikace

Bankou jsem byl uklidněn, že se jedná o známý podvod. Že výhrůžky podvodníka jsou pouze plané řeči, které ze mne mají vymámit peníze. Byl jsem tedy zklamaný dvojnásob. Za prvé že se mě někdo snaží podvést. Za druhé, že sešlo z potenciálního obchodu.

Dnes se tomu však již jen směji a občas si na svůj hudební nástroj zahraju pro potěchu, protože mě má zkušenost přesvědčila o tom, že mohu být rád, že ho vůbec mám.