20
Říj
Off

Vybíráme podlahu

Spousta z nás, kteří si zakládají na tom svém „doma“ a snaží se vytvářet svůj obytný prostor hřejivý, útulný a pohodlný, asi znají ten pocit, kdy už nám tam něco nesedí. Chce to prostě nějakou změnu. Občas postačí přidat dekorační polštářky, přesunout nábytek nebo vyměnit závěsy. Někdy to ovšem nestačí a je třeba pustit se do změn větších a přichází na řadu kompletní rekonstrukce. Projíždíme internetové portály, listujeme katalogy a snažíme se načerpat potřebnou inspiraci. Pokud se z nějakého důvodu nechceme obrátit na bytového designera, musíme si poradit sami. Jedno ze stěžejních rozhodnutí, od kterého se bude odvíjet nový vzhled pokoje, je výběr podlahové krytiny. Na některé druhy se nyní podíváme.

kotě na koberci

Koberce

S kobercem v bytě se setkal snad každý. V dobách mého dětství to bývala nejoblíbenější bytová krytina a svoje příznivce si zachovala dodnes. Pravděpodobně je to způsobeno schopností navodit pocit hřejivého a útulného domova. Z praktického hlediska ho ovšem vytlačují jiné materiály, ať jsou důvodem moderní technologie vytápění (podlahové topení) nebo zdraví ohrožující roztoči. Nezanedbatelným negativem je také horší údržba. Ač je tedy nabídka na trhu velmi široká, co do druhů i moderních vzorů, je jeho oblíbenost spíše na ústupu.

PVC podlahy (lino)

Podlahy z lina jsou velmi oblíbené pro svoji praktičnost. Údržba je velmi snadná, což ocení zejména rodiny s malými dětmi či domácími mazlíčky. Nečekané nadělení je pryč během malé chvilky. Na trhu najdeme nepřeberné množství vzorů a vybírat můžeme také podle tloušťky samotného lina. Záleží na účelu a zatížení budoucí podlahy, nemalým faktorem jsou také finance, které chceme do krytiny investovat.

šachovnicová podlaha

Plovoucí podlaha

Tato kategorie v sobě skrývá několik druhů, které se od sebe odlišují svými vlastnostmi, vzhledem a samozřejmě cenou. Vybírat můžeme z nepřeberné škály. Nejznámějšími zástupci jsou podlahy laminátové, které nás zaujmou svojí cenou a množstvím designů, korkové budou tiché a teplé nebo klasické dřevěné. V posledních letech ovšem hrají prim podlahy vinylové, které mají úžasné tepelné vlastnosti, jsou odolné, příjemné při chůzi a v neposlední řadě velmi dobře izolují hluk.

Pro snadnější výběr je třeba si hned na začátku uvědomit, co od nové podlahy očekáváme a jaké jsou naše finanční možnosti. Jakmile budeme mít jasno, bude již samotný výběr hračkou. Spousta internetových obchodů nabízí filtrování dle zadaných parametrů. S jasnější představou pak již můžeme zamířit do specializované prodejny a nechat si poradit od odborníků.