25
Lis
Off

Finanční gramotnost

Žijeme ve světě, kde je nějakou dobu zajetý standard, kde bychom měli poslušně 13-20 let studovat, abychom se připravili na jedno z několika lukrativních zaměstnaní a strávili 50 nebo více let v produktivním zaměstnání 8h denně, 5 dní v týdnu, hlavně tedy platili daně – zdravotní abychom vydrželi co nejdéle, a sociální na důchod, kdybychom ten kolotoč náhodou přežili, zjednodušeně stav kdy na začátku můžeš investovat svůj čas do sebe samotného, tedy do vzdělaní, experimentovat a najít činnost, která tě bude bavit a zároveň přinést hodnotu ostatním a zlepšovat lidem kolem tebe život a jako vedlejší efekt ti přinese nějaké finance, které z části necháš pracovat ideálně smysluplně za tebe, to je takový hrubý námět.
mince, investice
Pojďme to rozvést, prakticky realita je ale často jiná, s čím se setkáváme často, jsou vrstevníci, kterým je 20-30 let, jsou podle norem velmi inteligentní, ale chyběli ve škole na jednom předmětu, který se nevyučoval, a tím je finanční gramotnost. Potom se stávají oběťmi systému, pracuji v prosklené krabici 12h denně, bydlí v obří krabici na 30letou hypotéku, kde tráví noc a do práce, jezdí další krabici, na kterou si vzali úvěr, dříve nebo později si uvědomí že něco není v pořádku, jenže jsou v začarovaném kruhu, kdy dělají práci, která je nebaví nebo ničí, a na druhé straně mají obrovské závazky, ale co je špatně? První věc je, že jsme se sice učili o každém letadle v druhé světové válce, zapomněli nám tam ale dát předmět o základním fungovaní peněz, nejspíš se spoléhalo že toto vyřeší za každého z nás stát tím, že nám ukousne nemalý procentuální kus z výplaty v podobě sociálního pojištění, abychom potom dostali směšný důchod, pokud nějaký vůbec, když se pravděpodobně každý z nás dožije více než 100 let. První věc je vrátit se zpět a převzít odpovědnost za své peníze.
kalkulačka, výpočet
Důležité je investovat čas do svého vzdělaní v oboru financí, v tomto případě do dlouhodobých investic. Také je dobré vědět, co to jsou aktiva a pasiva – pasiva = auto, dům (časem stárne, něco se opravuje, nic s nimi nedělám) ve všech případech peníze jdou z tvých přijmu. Aktiva = mohou být to samé, auto, dům, ale auto používáš k podnikaní a dům pronajímáš přes Airbnb, takto se peníze vrátí zpět.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup